Informacje ogólne - psycholog

„Życie jest jak drzewo, a jego korzeniem jest świadomość.

Dlatego, gdy już zajmiemy się korzeniem, drzewo jako całość będzie zdrowe.”

Deepak Chopra

 

 

Godziny pracy psychologa szkolnego:

WTOREK 11:30-13:30

ŚRODA 11:30-15:30

 

Psycholog szkolny jest odpowiedzialny za udzielanie pierwszej pomocy psychologicznej. Oznacza to, że mogą się do niego zgłosić nie tylko uczniowie, ale również rodzice i nauczyciele, którzy odczuwają trudności. Wyróżniamy dwa podstawowe cele pomocy psychologicznej, których możemy się spodziewać nawiązując współpracę z psychologiem: pomoc w skutecznym pokonywaniu problemów życiowych, ale również usamodzielnienie osoby w jej codziennym funkcjonowaniu. Ważnym aspektem jest uświadomienie, że nie jesteśmy osamotnieni w trudnej sytuacji, a nasz problem można rozwiązać.

Dlaczego warto zajrzeć do psychologa?

            Psycholog jest swoistego rodzaju przewodnikiem w rozwiązywaniu problemów czy procesie prowadzącym do zmiany - nie jest osobą, od której usłyszysz to, co byś chciał, lecz pomoże ci dostrzec twoje działanie, jego przyczyny oraz skutki w nowym świetle. Usystematyzowanie myśli, komfort psychiczny, a także uśmierzenie odczuwanego cierpienia i polepszenie jakości życia to jedne z wielu korzyści płynących z kontaktu z psychologiem. Specjalista ten pomaga przepracować trudne doświadczenia i pogodzić się z nimi, wspiera w przywróceniu poczucia kontroli, podejmowaniu decyzji i przyjmowaniu odpowiedzialności za nie, robiąc to w taki sposób, aby rozmówcy było lepiej samemu ze sobą, uwierzył w swoje możliwości, skuteczność działania i wzmocnił poczucie własnej wartości. Psycholog wysłucha, do jego zadań nie należy ocena, lecz akceptacja.

Psycholog szkolny

 

Z czym można się do psychologa zgłaszać?

Do psychologa, także szkolnego, można pójść z każdym problemem. Nieważne, czy dotyczy on szkoły, czy tego, co dzieje się poza nią. Psycholog wysłucha, pomoże zrozumieć co się dzieje i znaleźć sposób radzenia sobie. Dodatkowo wspomoże uporządkować to, co się dzieje. W tym celu zada kilka pytań, poprosi o opowiedzenie jak wygląda typowy dzień i co budzi niepokój. Wspólnie z daną osobą ustali czego ona potrzebuje i jak może o to zadbać. Nie trzeba wiedzieć, co powiedzieć, by pójść do psychologa, gdyż można przyjść z wszystkim, zawsze was wysłucha. Dla psychologa nie ma błachych problemów, możecie mówić o wszystkim co tylko uważacie za ważne dla was. Zawsze wysłucham, zarówno trapiące was smutki bądź to co was cieszy.

Opublikował(a): Danuta Jilg Data publikacji: 06-11-2023 14:55 Modyfikował(a): Danuta Jilg Data modyfikacji: 06-11-2023 14:56

Wydarzenia

Na skróty

Dane kontaktowe

Przewiń do góryPrzewiń do góry